همه چیز درباره ی کتاب

همه چیز درباره ی کتاب

کتاب یکی از مهم ترین ابزارها برای رشد و ارتقا سطح سواد و فرهنگ جامعه می باشد. حتما این مطلب را شنیده اید که جوامع پیشرفته دارای شهروندان کتاب خوان هستند. مطالعه کردن در هر حوزه ای می تواند سطح اطلاعات علمی را بالا ببرد. البته توجه به موضوع نیز یکی از موارد مهم در هنگام مطالعه می باشد. در صورتی که درباره ی موضوع بی ارزش و بی اهمیتی مطالعه کنیم قطعا زمان ارزشمند خود را هدر داده ایم.

سواد و فرهنگ دو عنصر بسیار مهم برای پیشرفت بشریت و جوامع است. جهل و نادانی آفت های بزرگی برای جامعه مدنی می باشد. هر چه اطلاعات انسان کم و محدود باشد، نادانی او بیشتر خواهد بود. علم به اندازه ای وسیع و گسترده است که هر انسان باید در حوزه تخصص خود هر روز مطالعه کرده و آگاهی لازم را کسب نماید. کتاب می تواند ابزار بسیار مفیدی برای ارتقا سواد علمی باشد. روش های مطالعه و انتخاب موضوع از مهارت های مهمی هستند که در هنگام مطالعه باید به آن ها توجه کافی را داشت.

شکل کتاب

با خواندن کتاب پیشرفت کنید

ذهن انسان تشکیل شده از وقایع پیچیده ای است که هزاران هزار مورد گوناگون بر روی آن اثر می گذارد. ظرفیت و گنجایش اطلاعاتی این ذهن تقریبا نامحدود است. شما در طول چند سال زندگی خود اطلاعات فراوانی را وارد آن می نمایید و احتمالا تا آخر عمر تمام وقایع و اطلاعات را به یاد خواهید داشت. نوع اطلاعات ورودی به ذهن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. می توان گفت شخصیت و نوع زندگی افراد وابستگی مستقیمی به اطلاعات وارد شده به ذهن آن ها دارد. خواندن کتاب می تواند ورودی ذهن را ارتقا دهد.

به طور مثال مادربزرگ خود را فرض کنید که در سن چهارده سالگی ازدواج کرده و بعد از آمدن به خانه شوهر فرزندان متعددی به دنیا آورده است. تمام زندگی و دنیای این زن در شستشوی لباس و ظروف گذشته است. هیچ کتاب و اطلاعات علمی وارد ذهن او نشده است. حال فرد دیگری را در نظر بگیرید که تحصیلات علمی داشته و هر روز اقدام به مطالعه می نماید. تفاوت این دو فرد در چیست؟ قطعا فرد تحصیل کرده شغل و موقعیت اجتماعی خوبی در جامعه دارد. آیا مادربزرگ شما نیز ظرفیت داشتن شغل و موقعیت اجتماعی را نداشت؟

به طور حتم اگر مادربزرگ تحصیلات علمی داشت و اهل کتاب خوانی بود، می توانست موقعیت اجتماعی خوبی داشته باشد. بنابراین به این نتیجه می رسیم که نوع زندگی، طرز تفکر و موقعیت اجتماعی رابطه مستقیمی به اطلاعات ورودی ذهن دارند. شما همان چیزی را زندگی می کنید که وارد ذهن خود کرده اید. اگر تصویر یک زن خانه دار بشور و بپز در ذهن شما ترسیم شده باشد به طور قطع تبدیل به همان خواهید شد. اگر دقت کرده باشید در خانواده هایی که پدر و مادر پزشک و دکتر هستند، فرزندان نیز به مراتب بالای علمی دست پیدا می کنند.

به غیر از تحصیل و علم آموزی، مطالعه و خواندن کتاب تاثیر زیادی در تغییر ورودی ذهن دارد. فرض کنید مادری هستید که به تازگی فرزند خود را به دنیا آورده اید. مادر شما بر این اعتقاد است که کودک حتما باید برای یاد گیری ادب، تنبیه بدنی شود. خودتان با این روش بزرگ شده اید و ورودی ذهن شما همین است. در صورتی که یک کتاب تربیت فرزند را بخوانید به این موضوع پی خواهید برد که استفاده از تنبیه بدنی در تربیت کودک روشی بسیار بد و آسیب زا است. حال دیگر ورودی ذهن شما تغییر می کند و شما حاضر نمی شوید از تنبیه بدنی در تربیت فرزند خود استفاده نمایید.

مطالعه

به غیر از سواد علمی، خواندن کتاب کمک بزرگی را به افزایش سواد زندگی می نماید. مهارت زندگی کردن و اصول همسر بودن یا مادر بودن از نکات بسیار مهمی است که تغییر در هر یک از آن ها می تواند کل جامعه را تحت تاثیر قرار دهد. جوامعی که دارای بزهکاران زیادی هستند، مادران با سوادی نداشتند. تربیت کردن کودک با عقده های درونی می تواند بزرگ ترین آسیب برای یک جامعه به حساب بیاید. حال با افزایش آگاهی می تواند فرزندان سالم تری تربیت نمود.

افزایش خلاقیت با خواندن کتاب

میزان خلاقیت تاثیر بسیار زیادی در نحوه ی زندگی افراد دارد. کتاب یکی از عناصر مهم برای افزایش خلاقیت می باشد. نحوه ی برخورد با وقایع و اتفاقات زندگی رابطه ی مستقیمی به خلاقیت دارد. مدیریت بحران، طرز بیان و رفتار از جمله مواردی است که می تواند زندگی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. دو کارمندی را در نظر بگیرید که کارشان در خطر است، یکی از این کارمند ها بدون انجام هیچ کاری شغل خود را از دست می دهد ولی دیگری با استفاده از خلاقیت خود کارهایی را برای حفظ شغل خود انجام می دهد.

انتخاب و انجام شغل، همسرداری، تربیت فرزند و روابط اجتماعی همه و همه رابطه مستقیمی با خلاقیت دارند. یک فرد خلاق برای تربیت فرزند خود از روش های مختلف استفاده می نماید. یک مثال ساده را در نظر بگیرید، اغلب کودکان مشکل بد غذایی دارند. یک مادر معمولی با اصرار و خشونت سعی می کند که یک تخم مرغ را به فرزندش بدهد اما یک مادر خلاق با به کار گیری خلاقیت نوعی غذا را تزئین می کند که کودک خودش به خوردن تخم مرغ ترغیب می شود. این موضوع را در کل زندگی مشاهده می نماییم.

خواندن کتاب و کسب اطلاعات و آگاهی می تواند میزان خلاقیت شما را به طور قابل توجهی افزایش دهد. متاسفانه برخی از افراد حاضر نیستند باورهای غلط و قدیمی خود را کنار گذاشته و به سبک جدید و خلاقانه ای زندگی خود را اداره نمایند. تغییر ورودی های ذهنی می تواند مشکلات زندگی شما را حل کرده و راه های تازه ای در زندگی ایجاد نماید. بهتر است بعد از بررسی مشکلات و مسائل زندگی خود مطالعه مفید و دقیقی درباره ی آن داشته باشید. این کتاب خوانی می تواند نوع فکر و طرز تفکر شما را عوض کند.

تقویت حافظه با خواندن کتاب

حافظه و اطلاعاتی که در آن ثبت می گردد از جمله موارد مهم در زندگی ماست. حافظه بلند مدت اطلاعاتی را که نیاز به استفاده از آن داریم را در پرونده های ذهنی حفظ می نماید. خواندن کتاب یکی از روش های موثر برای تقویت حافظه می باشد. معمولا افراد با پا گذاشتن در سنین میانسالی مقداری از اطلاعات موجود در ذهن را از یاد می برند و به یاد نمی آورند. این مشکل را می توان به واسطه ی مطالعه برطرف نمود و یا از ایجاد آن جلوگیری نمود.

برخی از خانم ها و افراد بعد از گذراندن یک عمل جراحی و بیهوشی یا بی حسی دچار ضعف حافظه می شوند. در صورتی که خانمی هستید که زایمان سزارین را تجربه کرده اید به احتمال زیاد این احساس را داشته اید که قدرت حافظه شما کمتر شده باشد. این موضوع ممکن است باعث افسردگی شما شود و یا مشکلات دیگری را برایتان به وجود آورد. استفاده از کتاب و مطالعه برای حل این مشکل می تواند راهکار خوبی برای بازگرداندن حافظه به حالت اول باشد. به طور کلی مطالعه کردن در هر زمان و هر سنی می تواند حافظه شما را تقویت نماید.

تاثیر کتاب بر جامعه

جامعه به مجموعه ی افرادی گفته می شود که در آن زندگی می کنند. تک تک افراد تاثیر بسیار زیادی بر کل جامعه دارند. در صورتی که هر فرد فرهنگ کتاب خوانی را در خانواده خود ترویج دهد به مرور زمان کل جامعه به مطالعه ترغیب خواهد شد. متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما بسیار پایین تر از میانگین جهانی است. ترویج فرهنگ مطالعه در جامعه باعث رشد فرهنگ خانواده ها و افراد جامعه خواهد شد. در تمام جوامع پیشرفته دنیا این فرهنگ به خوبی جای گرفته است و همه ی افراد علاقه ی زیادی به مطالعه دارند.

اصلاح هر فرد به معنی اصلاح کل جامعه است. شاید این موضوع را بیان کنید که با کتاب خواندن یک فرد نمی شود جامعه را تغییر داد اما باید توجه داشته باشید که تاثیر هر فرد در جامعه بسیار زیاد است. با کنار هم قرار گرفتن افراد است که جامعه ترغیب به تغییر می شود. بنابراین شما باید به عنوان یک شهروند تاثیر خود را در ترویج فرهنگ کتاب خوانی کم ندانید. تمامی تغییر ها از قدم های اول و کوچک شروع می شوند. در صورتی که شما به عنوان یک فرد در خانواده و جامعه این تغییر را ایجاد نمایید، می توان به تغییر جامعه نیز امیدوار بود.

فرض کنید یک مادر اقدام به خواندن کتاب می نماید و در برنامه ی روزانه خود قرار می دهد که اندکی مطالعه نماید. این موضوع در همسرداری، تربیت کودک و انجام شغل او تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. مادرانی که مطالعه می کنند فرزندانی کتاب خوان به بار می آورند. یک خانم کتاب خوان شغل خود را با آگاهی بیشتری انجام می دهد و در برخورد با همسر خود رفتار منطقی و درستی را دارد. بنابراین می توان مشاهده کرد که تاثیر تنها یک فرد در جامعه چقدر مهم و حیاتی می باشد.

موضوع این است که جامعه بر روی فرد تاثیر مستقیمی دارد و هر فرد تاثیر مستقیمی بر روی جامعه، اگر شما از جامعه خود جدا شده و وارد اجتماع دیگری شوید قطعا از آن جامعه جدید تاثیرات زیادی را خواهید گرفت. به طور مثال فرض کنید به یک کشور اروپایی مهاجرت کرده اید. نحوه ی رانندگی، انجام شغل و روابط اجتماعی در این جامعه بسیار متفاوت تر از جامعه خودتان می باشد. این تفاوت قطعا بر روی رفتار و اعمال شما تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین هر تغییر در جامعه بر فرد تاثیر خواهد گذاشت و برعکس.

مطالعه

برای خرید کتاب چقدر حاضر به هزینه کردن هستید؟

در مدت اخیر قیمت کتاب افزایش قیمت زیادی را داشته است و واقعا برای خرید دو یا سه مورد باید پول قابل توجهی را پرداخت نمایید. البته باید توجه داشته باشید که این هزینه بسیار ضروری و مفید می باشد. متاسفانه برخی از افراد برای خرید لباس و یا سایر وسایل غیر ضروری پول بسیار زیادی را خرج می کنند اما برای خرید موارد مفید و مطالعه حاضر به خرج کردن نیستند. واقعا شما در طول سال چقدر برای کتاب هزینه می کنید؟ به احتمال زیاد این مقدار کم خواهد بود. همین موضوع نیز یکی از علت های کمبود سرانه مطالعه در کشور می باشد.

البته که هدیه دادن و یا قرض کردن کتاب نیز می تواند کار شما را برای مطالعه راحت تر نماید اما می دانید که بعضی از کتاب ها را باید خرید و در کتابخانه داشت. اگر هزینه کردن برای مطالعه را کاری عبث و بیهوده می دانید، قطعا اهل مطالعه نیستید. برخی از افراد هم صرفا برای کتاب های علمی و آموزشی هزینه پرداخت می کنند و از خرید کتاب های دیگر پرهیز می نمایند. باید به این نکته توجه داشته باشید که انواع کتاب های مهارت زندگی بسیار مهم تر از کتاب های علمی و آموزشی است.

اگر به دنبال شریک زندگی خود هستید و یا در اوایل رابطه قرار دارید حتما باید مهارت زندگی با همسر را بیاموزید و اطلاعات مفیدی در این باره کسب نمایید. ورودی ذهنی قبل از شروع رابطه می تواند کمک بزرگی را برای ادامه زندگی به شما بکند. در صورتی که قصد به دنیا آوردن فرزند دارید حتما باید اطلاعات خوب و دقیقی از روش تربیت و نگه داری به دست بیاورید. در غیر این صورت تنها با استفاده از تجربه های دیگران اقدام به بزرگ کردن فرزند خود می کنید که همین موضوع می تواند سبب مشکلات فراوانی در زندگی شما شود.

شکل کتاب

در هر مرحله ی زندگی حتما باید برای کسب اطلاعات و افزایش مهارت از کتاب خوانی کمک بگیرید. متاسفانه برخی از افراد هیچ اعتقادی به این موضوع ندارند و خودشان را دانای کل می دانند. این افراد تنها با اطلاعات محدود خود به مقابله با موضوع مورد نظر در زندگی می روند و همین موضوع سبب می شود تا بعدا دچار مشکلات فراوانی شوند. استفاده از دانش و مهارت به روز می تواند کمک زیادی را برای رویارویی با مسائل زندگی نماید. خواندن کتاب شما را در به روز کردن اطلاعات کمک می نماید.

چه نوع کتابی را برای مطالعه انتخاب کنیم؟

موضوع مطلبی که می خواهید درباره ی آن مطالعه نمایید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. رمان، شعر، روانشناسی، تاریخ، ادبیات، سیاست، جامع شناسی و هزاران هزار موضوع دیگر می تواند انتخاب شما برای خرید کتاب باشد. ممکن است برای انجام کار و شرکت در آزمونی موضوع علمی و تخصصی رشته خود را مطالعه نمایید. انتخاب این موارد کاملا سلیقه ای است و هر فرد باید نسبت به نیاز و سلیقه ی شخصی خود نوع مطالعه را انتخاب نماید. نمی توان گفت تنها یک موضوع برای همه مناسب است.

البته توجه داشته باشید که بهتر است مورد کاربردی و مهمی را انتخاب نمایید. به طور مثال اگر جوانی هستید که به دنبال کار و شغل مناسب خود می گردید بهتر است از کتاب مناسب در این حوزه استفاده نمایید. اگر مادری هستید که فرزند خردسالی دارید بهتر است از موارد تربیتی و روانشناسی بهره بگیرید. هر کدام از موضوعاتی که برای شما مفید واقع می شود باید انتخاب گردد. توصیه دوستان و آشنایان برای مطالعه موضوع خاصی نمی تواند راهکار خوب برای انتخاب موضوع شما باشد. قطعا دغدغه و زندگی افراد تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارد.

معمولا نوجوانان و جوانان علاقه ی خاصی به خواندن رمان و داستان های جذاب دارند. البته که انتخاب این نوع کتاب نیز می تواند مفید باشد اما برخی از داستان ها و رمان ها دارای مضمون بیهوده ای هستند. دریافت انرژی منفی، غم و اندوه با خواندن یک کتاب اصلی ترین موضوع برای کنار گذاشتن آن است. اگر در حال خواندن رمانی هستید که بدون داشتن محتوای مفید شما را دچار غم و اندوه می کند بهتر است آن را کنار بگذارید و موارد جدیدی را انتخاب کنید. تکرار موضوعات غم انگیز باعث نا امیدی و از دست رفتن انگیزه می شود.

شکل کتاب

چیزی که امروزه در خانواده ها و جامعه به چشم می خورد کمبود مهارت زندگی کردن است. اغلب ما از صبح تا شب درگیر کار و موارد بی فایده ای شده ایم که روابط اجتماعی را کمرنگ تر نموده است. گفتگوی سالم و مفید، رابطه موثر بین والدین و فرزندان از جمله موارد مهمی است که باید مطالعه زیادی درباره ی آن ها داشته باشیم. زندگی انسان بر اساس رابطه شکل گرفته است. رابطه خانوادگی و اجتماعی از مهم ترین موارد هستند که باید دانش و مهارت زیادی درباره ی آن ها کسب نماییم.

آیا تمام کردن کتاب مهم است؟

در هنگام مطالعه چند فصل و قسمت وجود دارد که باید آن ها را به ترتیب مطالعه کرده و به آخر برسانیم. برخی از افراد در مطالعه بسیار عجول هستند و می خواهند در همان روزهای اول تمام کتاب را بخوانند اما اگر واقع بینانه نگاه کنیم انجام این کار زیاد ممکن نیست. در صورتی که قصد تمام کردن مطالعه را داشته باشید باید یک و یا چند روز کامل وقت خود را صرف خواندن کتاب نمایید. قطعا این کار عاقلانه نیست و شما را دچار مشکلات فراوانی می کند. بهتر است زمان مشخص و مناسبی را به صورت روزانه برای مطالعه خود تعیین کنید.

راهکار صحیح و درست برای مطالعه نیز همین است. در صورتی که شما به صورت روزانه ساعاتی را صرف خواندن کتاب کنید مفهوم بیشتر و بهتری را از آن درک می نمایید. همچنین وقت خود را به صورت بهینه ای صرف می کنید. انجام این کار و تصمیم برای مطالعه باید واقع بینانه انجام گردد. نگرش واقع بین در زندگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در انجام هر کاری باید موارد را به طور واقعی مورد بررسی قرار دهید و انتخاب های خود را بر اساس آن انجام دهید. هر انتخاب غیر واقع بینانه ای می تواند فرد را در زندگی دچار مشکل نماید.

بهتر است بیش از آن که به فکر تمام کردن کتاب باشید از خواندن آن لذت و بهره ببرید. تمام کردن مطلب مهم نیست بلکه موضوع مهم یادگیری موضوعات آن است. اگر در حال مطالعه موضوعی درباره ی روانشناسی هستید به جای فکر کردن به پایان آن باید به فکر به کارگیری دستورالعمل های آن باشید. به طور مثال اگر موضوع کنترل خشم را مطالعه می کنید حتما باید بعد از خواندن هر بخش موارد را به صورت عملی بر روی خودتان پیاده کنید و نتیجه آن را مشاهده نمایید.

شکل مطالعه

بهترین کار این است که هر بخش از کتاب را برای هر روز خود قرار دهید. به طور مثال اگر مطلب شما دارای 10 بخش باشد می توانید هر روز یکی از بخش های آن را مطالعه کنید و روز بعد اقدام به تمرین مواردی که خوانده اید، بکنید. تعیین زمان مشخص برای مطالعه روزانه از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر در طول روز وقت مناسبی پیدا نمی کنید، بهتر است زمان مطالعه را به قبل از خواب موکول کنید. خواندن و مطالعه قبل از خواب می تواند برای داشتن خواب راحت کمک بزرگی باشد.

انتخاب مکان مناسب برای کتاب خوانی

مکان مطالعه از جمله موارد مهم در خواندن کتاب می باشد. در صورتی که مکان شما نا مناسب باشد قطعا مشکلات زیادی پیش خواهد آمد. به طور مثال اگر در هنگام بازی کودکان اتاق پذیرایی را برای مطالعه انتخاب کرده باشید قطعا دچار مشکلات زیادی خواهید شد. سر و صدای زیاد امکان تمرکز و خواندن کتاب را از شما می گیرد. پیشنهاد می شود حتما محیط آرام و کم سر و صدایی را برای مطالعه انتخاب نمایید. اتاق خواب خصوصی بهترین مکان برای مطالعه می باشد. بهتر است زمانی که خانه سر و صدای آرامی دارد، مطالعه خود را شروع کنید.

شکل مطالعه

البته ممکن است برای خواندن کتاب جاهای دیگری مانند کتابخانه را انتخاب نمایید. در این مکان های عمومی همه ی افراد مطالعه می نمایند و افراد سعی دارند با کمترین سر و صدا در مکان حضور داشته باشند. البته باید این موضوع را در نظر گرفت که هر روز نمی توان به این محل مراجعه کرد و برای مطالعه چند دقیقه ای لازم نیست راه زیادی را برای رفتن به آن طی نمود. بهترین کار پیدا کردن مکان و زمان خلوت در خانه برای مطالعه می باشد. بهتر است از عواملی که حواس شما را پرت می کند دور باشید.

آیا شبکه های اجتماعی و اینترنت می تواند جای کتاب را بگیرد؟

ممکن است این موضوع مطرح شود که با پیشرفت علم و وجود اینترنت برای کسب آگاهی و اطلاعات نیازی به استفاده از کتاب نداریم و می توانیم دانش مورد نیاز خود را با جستجو در اینترنت به دست بیاوریم. اما آیا اطلاعات کسب ده از اینترنت کیفیت یکسانی با مطالعه دارد؟ به طور قطع جواب این سوال منفی است. هیچ صفحه ی مجازی نمی تواند جای کتاب را بگیرد. دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد که حتما باید آن ها را بررسی نماییم.

شکل کتاب

همه ی اطلاعات موجود در اینترنت صحت کاملی ندارند. معمولا با جستجو کردن درباره ی هر موضوعی می توانید به اطلاعات محدودی درباره ی آن دست پیدا کنید. این اطلاعات محدود به طور کامل صحیح نیست و نمی توان با اعتماد به آن عمل کرد. داشتن تخصص در هر زمینه ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به طور مثال اگر درباره ی دارویی تحقیق می کنید نباید به دانش محدود اینترنت اکتفا نمایید. مطالعه دقیق درباره ی این دارو می تواند دانش گسترده و صحیح تری را به شما بدهد. بنابراین بهتر است به اطلاعات کسب شده در اینترنت اعتماد کاملی نداشته باشید.

متاسفانه برخی از افراد تنها با خواندن چند جمله در صفحات مجازی فکر می کنند اطلاعات کافی درباره ی آن موضوع کسب کرده اند ولی باید بدانید که موضوع صحیح نیست و در صورت تمایل برای کسب اطلاعات کافی حتما باید از شخص و یا کتاب تخصصی کمک بگیرید. فرض کنید در اینستاگرام پیجی را دنبال می کنید که اطلاعاتی درباره ی انواع بیماری ها در اختیار مخاطبان قرار می دهد. آیا خواندن یک کتاب درباره ی دیابت کیفیت یکسانی با محتوای محدود یک پیج دارد؟ قطعا جواب این سوال منفی است. کیفیت اطلاعات یک پیج هرگز با اطلاعات کتاب یکسان نیست.

بنابراین هرگز نباید این صفحات مجازی را جایگزین مطالعه نمایید. مطالعه کردن باعث می شود تا اطلاعات شما تمام و کامل باشد. متاسفانه برخی از بلاگرهای تازه این تفکر را دارند که می توانند درباره ی هر چیزی اظهار نظر کنند. این موضوع سبب شده برخی از افراد که دانش کافی ندارند به اطلاعات محدود و غلطی دست پیدا کنند. این مشکل بزرگ باعث شده که هر کسی اطلاعات غلط خود را با دیگران در میان بگذارد. بهتر است جای کتاب خواندن  را با هیچ چیز دیگری پر نکنید و آگاه باشید که اینترنت اطلاعات بسیار محدودی درباره ی هر چیز در اختیار شما قرار می دهد.

آگاهی و اعتماد به نفس خود را با کتاب افزایش دهید

مطالعه کردن باعث افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود. در تحقیقی به این موضوع پی برده اند که افراد کتاب خوان اعتماد به نفس بسیار بیشتری را نسبت به سایر افراد دارند. هر کتاب حاوی آگاهی و اطلاعاتی است که با خواندن آن به آن ها دست پیدا می کنیم. آگاه شدن سبب بیشتر شدن اعتماد به نفس فرد می گردد. اعتماد به نفس مورد بسیار مهمی است که در زندگی هر فرد نقش بسیار مهمی را ایفا می کند.

افراد دارای اعتماد به نفس در کار و روابط خود دچار مشکل کمتری می شوند. متاسفانه مهر طلبی و نداشتن عزت نفس مشکلات بسیاری را به وجود می آورد. فردی که از سمت خانواده و در هنگام تربیت مورد توهین و تحقیر قرار گرفته باشد دارای اعتماد به نفس پایینی است و همین موضوع موقعیت شغلی و روابط او را دچار مشکلات فراوانی می کند. کتاب خواندن یکی از راه های برگشت اعتماد به نفس به فرد می باشد. البته باید راهکارهای خوانده شده را حتما عملی کرده و در زندگی مورد استفاده قرار دهید.

بنده به شخصه فردی را می شناسم که زندگی سخت و پر فراز و نشیبی را داشته و شخصیت و هویت خود را از راه مطالعه کردن ساخته است. والدین این فرد در کودکی از یکدیگر جدا شده اند و او در شرایط سخت به همراه نامادری بزرگ شده است. تحقیر و توهین های متعدد از سوی نامادری باعث شده بود که او تا سنین نوجوانی احساس حقارت و کوچک بودن بکند. این فرد اظهار می کند که در سنین جوانی اقدام به خواندن موضوعات متعددی کرده است و تمام شخصیت و اعتماد به نفس خود را از خواندن آن موارد به دست آورده است.

 

این فرد در حال حاضر یک تاجر موفق و نامدار است که یکی از موفق ترین افراد در این حوزه به حساب می آید. بنابراین افراد می توانند از طریق مطالعه اعتماد به نفس زیادی را به دست آورده و شخصیت و هویت اجتماعی خود را بسازند. آگاهی که یک کتاب به فرد می بخشد قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری نیست. اگر می خواهید  از لحاظ هویتی و شخصیتی فردی قوی باشید بهتر است مطالعه کردن را در برنامه روزانه خودتان قرار دهید. انتخاب موضوع مناسب و مورد نیاز یکی از مهم ترین موارد در مطالعه کردن می باشد.

نکات مهم درباره ی مطالعه کردن

در این مقاله موارد مهمی درباره ی خواندن کتاب گفته شد که با رعایت آن ها می توان فرهنگ مطالعه را در جامعه ترویج داد. اگر میخواهید در آینده جامعه ی پیشرفته ای داشته باشید حتما باید از همین حالا کتاب خوانی را شروع کنید. بچه ها مطالعه کردن را از والدین خود می آموزند. داشتن کودکانی که مطالعه کردن را آموخته اند سبب می شود تا در آینده جامعه ای پیشرفته داشته باشیم. اگر به عنوان پدر و مادر این فرهنگ را به فرزندان خود انتقال دهید، قطعا زندگی بهتری را تجربه خواهیم کرد.

 

این مورد را در نظر داشته باشید که با خواندن چند کتاب هرگز نمی توانید تخصص کافی در یک حوزه را به دست آورید. مطالعه چند موضوع محدود این امکان را به شما نمی دهد که زندگی پیشرفته و خوبی داشته باشید برای گسترش بینش حتما باید مطالعه کردن را در برنامه روزانه خود قرار دهید. مطالعه کردن فواید بسیار زیادی برای خود فرد و جامعه دارد به شرطی که تبدیل به عادت شود و اطلاعات کسب شده توسط افراد به کار گرفته شود. اگر کتابی را می خوانید که صرفا مطالعه کرده باشید و توجهی به موضوعات آن ندارید، این کار هیچ فایده ای برای شما ندارد و تنها باعث اتلاف وقت شما خواهد شد. با کسب اطلاعات صحیح درباره کتاب خوانی می توانید روش صحیحی را در پیش بگیرید.

 

آیا خواندن کتاب شهر اشباح می تواند ما را کنجکاو سازد؟

مرداد 23, 1400

مزایای خرید کتاب از فروشگاه های اینترنتی

مرداد 23, 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *