چگونه کارهای سخت مانند کتاب خواندن را دوست داشته باشیم؟

چگونه کارهای سخت مانند کتاب خواندن را دوست داشته باشیم؟

 

کتاب خواندن و مطالعه از جمله کارهای ضروری و بسیار مفید روزانه می باشد. اگر یک دانش آموز و یا دانشجو هستید حتما باید به طور روزانه میزان مشخصی از زمان خود را صرف مطالعه نمایید. احتمالا برای شما نیز پیش آمده است که در زمان امتحانات یا زمانی که حتما باید کتاب بخوانید ذهن شما درگیر مسائل دیگری می شود و شما اصلا میل و تمایلی برای مطالعه پیدا نمی کنید.

این موضوع نه تنها برای کتاب خواندن بلکه در موارد کاری نیز دیده می شود. مثلا فرض کنید دو روز زمان دارید تا همه چیز را برای یک مهمانی آماده نمایید. ذهن شما تمایل بیشتری به کارهای دیگر پیدا می کند و شما هر کاری می کنید به جز آمادگی برای مهمانی، این موارد در اغلب افراد دیده می شود. در این مطلب قصد داریم اطلاعات کامل و دقیقی درباره ی کنترل ذهن و انجام امور ضروری مانند خواندن کتاب به شما ارائه دهیم. قدرتمندترین و موفق ترین افراد افکار و ذهن خود را در اختیار دارند، در واقع یکی از مهم ترین دلایل اتلاف انرژی و وقت نداشتن کنترل کافی بر روی ذهن می باشد.

داشتن انگیزه راهی قطعی برای دوست داشتن کتاب خواندن

خب حال این سوال مطرح می شود که چطور می توانیم کار سختی مانند مطالعه و کتاب خواندن را دوست داشته باشیم و این دستور را به ذهن خود بدهیم که تمام وقت و انرژی را برای آن صرف کند؟ یک موضوع بسیار مهم در اینجا به چشم می خورد و آن چیزی نیست جز انگیزه، انگیزه در هر کاری باعث می شود تا شما انرژی بیشتری را برای آن صرف کنید. بنابراین برای دوست داشتن هر چیزی باید انگیزه خود را برای آن کار افزایش دهیم.

برای درک بیشتر بیایید با هم موضوع قابل لمسی را بررسی کنیم. فرض کنید برای یک جشن تولد دعوت شده اید و یک هفته زمان دارید تا برای این جشن خودتان را آماده کنید. این جشن در یک تالار بسیار شیک و بزرگ برگزار خواهد شد و افراد بسیار مهمی در آن حضور خواهند داشت. انگیزه شما برای آماده شدن و رفتن به این جشن تولد چقدر است؟ چه میزان از انرژی و زمان خود را صرف این کار خواهید کرد؟ قطعا انگیزه و هیجان بالایی برای رفتن به این مهمانی خواهید داشت.

ممکن است هفت روز هفته را مشغول پیدا کردن و خرید لباس مناسب باشید. قطعا در روزی که قرار است به تالار بروید ساعت ها برای آرایش و لباس خود زمان صرف خواهید کرد. حتی ممکن است پول زیادی را نیز برای این کار خرج کنید. خب حالا دلیل صرف این مقدار از انرژی، زمان و پول را پیدا کنید. چرا زمان زیادی را به این کار اختصاص دادید؟ جواب مشخص است زیرا انگیزه و هیجان بسیار بالایی برای حضور در این جشن داشتید. قطعا می خواستید در این مهمانی به زیبا ترین شکل ممکن حضور پیدا کنید.

حالا یک جواب قطعی برای دوست داشتن تمام کارهای ضروری مثل کتاب خواندن و مطالعه را پیدا کردیم. وجود نداشتن انگیزه سبب می شود تا شما از خواندن کتاب لذت نبرید. فرض کنید یک کتاب ریاضی را باز کرده اید و می خواهید آن را مطالعه کنید. ده بار قسمتی از آن را می خوانید و متوجه هیچ چیز نمی شوید. حتی زیر زبان خود چندین حرف ناروا نیز به خودتان می گویید. چرا؟ دلیل این رفتار چیست؟ دلیل این کار چیزی به جز نداشتن انگیزه نیست. شما هر بار که کتاب را باز می کنید هیچ انگیزه ای برای خواندن آن ندارید.

داشتن انگیزه سبب ترشح دوپامین در مغز می شود

دوپامین ماده ای است که در صورت داشتن انگیزه و لذت در مغز تولید می گردد. در واقع وقتی که کارت دعوت مهمانی را دریافت می کنید مغز شما شروع به تولید دوپامین می کند. این ماده انرژی بسیار زیادی را در بدن تولید می کند. شما می توانید ساعت ها دنبال لباس و وسایل باشید ولی ذره ای خستگی و ناراحتی در بدن خود احساس نکنید. بنابراین در صورتی که می خواهید کتاب خواندن را به راحتی انجام دهید باید قبل از آن دوپامین مورد نظر را در مغز خود تولید نمایید.

به طور کلی می توان گفت هر عمل و رفتاری که باعث ایجاد لذت در افراد شود، سبب ترشح دوپامین می گردد. خب حالا یک سوال اساسی از خودتان بپرسید. از چه چیزهایی لذت می برید؟ چه چیزی باعث ترشح دوپامین در مغز شما می شود؟ خوردن یک غذای خوشمزه، پوشیدن یک لباس زیبا، انجام یک بازی کامپیوتری، آرایش کردن و بسیاری از موارد دیگر ممکن است باعث ایجاد لذت در شما شود. توجه به این موضوع می تواند شناخت شما را از خودتان بیشتر نماید. قطعا اگر کتاب مورد علاقه خودتان را بخوانید، دوپامین بیشتری در مغز شما ترشح خواهد شد.

بر اساس یک تحقیق بر روی موش ها دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که دوپامین یک عامل و محرک بسیار مهم در انجام هر کاری است. احتمالا افراد افسرده و بی حالی را مشاهده کرده اید که میل زیادی به انجام کارهای هیجانی ندارند. وجود دوپامین در این افراد بسیار کمتر از افراد عادی است. برای درمان انواع افسردگی ها از داروهایی استفاده می شود که دوپامین موجود در بدن را افزایش دهد. در واقع انگیزه و دوپامین رابطه کاملا مستقیمی با یکدیگر دارند و در صورت نبودن هر یک میزان دیگری کاهش خواهد یافت.

توجه داشته باشید که وجود بیش از اندازه این ماده نیز می تواند سبب ایجاد آسیب در بدن شود. افراد معتاد به مواد مخدر بعد از مصرف مواد وجود میزان بسیاری از دوپامین را در مغز خود تجربه می نمایند. همین موضوع نیز سبب ایجاد اعتیاد می گردد. در واقع فرد بعد از هر بار استفاده مواد انرژی و لذت بسیار زیادی را تجربه می نماید و هر بار این انتظار را دارد تا مغز خود را ارضا نماید. در این حالت حساسیت گیرنده های این ماده کمتر می شود و فرد در حالت عادی نمی تواند لذت را تجربه نماید.

انگیزه شما از خواندن کتاب چیست؟

قبل از انجام مطالعه و خواندن کتاب این سوال مهم را از خودتان بپرسید. انگیزه اولین و مهم ترین گام در انجام هر کاری است. خب اگر یک دانش آموز دبیرستان هستید که باید برای امتحان خود کتاب ریاضی خود را بخوانید احتمالا با خودتان می گویید انگیزه زیادی ندارم. یا حتی در مواردی نفرت زیادی نسبت به این درس دارم. خب قبول می کنیم که شما درس ریاضی را دوست ندارید و اصلا انگیزه ای برای خواندن آن ندارید اما آیا بدون خواندن درس ریاضی می توانید در آینده رشته مورد علاقه خود را بخوانید؟ یا می توانید در دانشگاه مورد نظر خود قبول شوید؟

پس انگیزه شما برای خواندن این کتاب باید رسیدن به خواسته مورد نظر خودتان باشد. در واقع باید این ذهنیت را داشته باشید که بدون خواندن و یاد گرفتن این درس نمی توانید در رشته مورد نظر خود تحصیل کنید. این کار می تواند انگیزه لازم و کافی را برای شما ایجاد نماید. احتمالا شما هم دنبال کردن عکس های اینستاگرام را به خواندن درس ریاضی ترجیح می دهید و این موضوع دقیقا مربوط به ایجاد دوپامین توسط اینستاگرام است. عکس های زیبا و مورد علاقه شما باعث ترشح دوپامین می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره توصیه می شود کتاب باشگاه پنج صبحی ها، کتاب خاطرات و شایعات جیم کری و کتاب گامبی وزیر را مطالعه نمایید. سایت فائزه ادب یکی از بهترین سایت های معرفی کتاب می باشد.

 

یک تجربه مهم برای رسیدن به اهداف

داشتن هدف یکی از عوامل بسیار مهم در ایجاد انگیزه است. پول، مقام، موقعیت اجتماعی و داشتن رفاه از جمله اهدافی هستند که سبب ایجاد انگیزه و دوپامین می گردند. قطعا داشتن پول می تواند سبب ایجاد رفاه برای شما شود. آیا توانایی کسب درآمد و به دست آوردن پول را دارید؟ آیا کارهایی را در راستای این کار انجام می دهید؟ آیا شخصیت مستقلی دارید یا هنوز وابسته به والدین خود هستید؟ استقلال و رفاه دو انگیزه بسیار مهم در زندگی هر فردی می باشد. تحصیل کردن و خواندن کتاب می تواند شما را در رسیدن به این هدف کمک کند.

در اینجا قصد دارم یکی از تجربه های بسیار مهم شخصی خودم را بگویم. رشته تحصیلی دوران دبیرستان من ریاضی و فیزیک بود. از بچگی عاشق زبان انگلیسی بودم و هدفم تحصیل در رشته زبان بود. به دلیل انجام یک انتخاب اشتباه انگیزه کافی برای خواندن درس های ریاضی نداشتم و مدام درباره ی کتاب ریاضی غر می زدم. برای کنکور زبان کاملا آماده بودم و هر روز تست های کنکور زبان را میزدم. دوره ی پیش دانشگاهی باید مدرک رشته ریاضی و فیزیک را کسب می کردم و وجود این مدرک برای ثبت نام در دانشگاه الزامی بود.

متاسفانه به دلیل عدم علاقه به رشته ریاضی توانایی گرفتن مدرک پیش دانشگاهی را از دست دادم. رتبه ی سه رقمی در کنکور زبان کسب کردم و در دانشگاه سراسری قبول شدم اما چون مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک را نداشتم، ثبت نام دانشگاه انجام نشد و حتی یک سال از شرکت در کنکور محروم شدم. این موضوع یکی از تلخ ترین اتفاقات زندگی من بود ولی بعد از آن یاد گرفتم که باید برای رسیدن به اهداف دلخواه خودم انگیزه انجام کارهای دیگر را نیز داشته باشم. در دی ماه همان سال بعد از تجربه این تجربه تلخ شروع کردم به خواندن کتاب ریاضی و مدرک پیش دانشگاهی خود را گرفتم.

دو سال بعد رشته مورد علاقه خودم را در دانشگاه خواندم. قصد من از بازگو کردن این تجربه توضیح این موضوع بود که حتما باید برای کارهای ضروری خود انگیزه لازم را ایجاد نمایید تا در آخر به خواسته خود برسید. در دوران دبیرستان علاقه ای به خواندن کتاب ریاضی نداشتم اما باید برای رسیدن به مدرک پیش دانشگاهی و تحصیل در رشته زبان انگلیسی آن را می گذراندم. قبل از باز کردن هر کتابی هدف خودتان را بررسی کنید تا انگیزه کافی و لازم ایجاد گردد.

اگر به مدت طولانی دوپامین بسیار زیادی را تجربه کرده اید

به این موضوع اشاره کردیم که برخی از اقدامات و کارها می تواند باعث ایجاد دوپامین بسیار زیادی در مغز ما شود و این می تواند عامل کاهش حساسیت گیرنده های دوپامین شوید. در این مواقع فرد بعد از مدت کوتاهی دیگر احساس لذت کافی را دریافت نمی کند. انجام بازی های کامپیوتری به صورت مداوم، دیدن فیلم های پورن و اعتیاد به مواد مخدر می تواند سبب به وجود آمدن این شرایط باشد. در اغلب موارد افراد دچار افسردگی می شوند و توانایی خواندن کتاب و تحصیل را ندارند. برای رهایی از این شرایط باید یک سم زدایی حسابی انجام دهید.

برای سم زدایی باید مدت مشخصی خودتان را از عوامل ترشح دوپامین دور کنید. اگر اعتیاد خاصی دارید آن را انجام ندهید. این اعتیاد ممکن است مصرف مواد، انجام بازی، خودارضایی و خوردن مواد غذایی مضر باشد. عامل اعتیاد را برای چند روز کنار بگذارید تا سم زدایی آغاز شود. قطعا در روزهای ابتدائی احساس کسالت خواهید کرد اما بعد از گذشت مدتی میزان حساسیت گیرنده های دوپامین افزایش پیدا خواهد کرد و این موضوع می تواند کمک بزرگی برای ترک اعتیاد شما باشد. داشتن هرگونه اعتیاد انگیزه و اهداف مانند کتاب خواندن را نابود می کند.

 

یک کاغذ و قلم تهیه کنید و بر روی آن اهداف خودتان را بنویسید. چه هدف هایی برای آینده خود دارید؟ آیا تناسب اندام و سلامتی یکی از هدف های شماست؟ آیا اعتیاد به خوردن شیرینی و غذاهای مضر باعث عدم رسیدن شما به این هدف می شود؟ پس چند روز خودتان را از این غذاها دور کنید. این کار سبب می شود تا قدرت ذهنی شما افزایش یابد. آیا هدف شما رسیدن به شغل و مقام بالایی است؟ با کنار گذاشتن بازی ها و پرسه زدن در فضای مجازی زمان و انرژی بیشتری را برای خواندن کتاب و رسیدن به این هدف خواهید داشت.

حتما ورزش و مدیتیشن را در برنامه خود قرار دهید. پیاده روی کنید و به طبیعت پناه ببرید. طبیعت یکی از عناصر بسیار آرام بخش می باشد که می تواند برای سم زدایی کمک بزرگی باشد. خواندن کتاب، مطالعه و انجام هر اموری که مربوط به پیشرفت شما است باید با انگیزه انجام شود. داشتن انگیزه متعالی در هر کار باعث می شود که شما کنترل ذهن و بدن خودتان را داشته باشید. قطعا شیرینی رسیدن به رشته و دانشگاه مورد علاقه و خواندن کتاب بسیار بیشتر از اتلاف وقت در فضای مجازی می باشد. در آخر به یاد داشته باشید که بزرگترین قدرت هر انسان قدرت کنترل ذهن خودش است. اگر توانایی کنترل ذهن و رفتارهای خودتان را دارید یک انسان قدرتمند و مستقل می باشید.

اگر ازین مطلب خوشتون اومد خوشحال میشیم اونو با دوستاتون به اشتراک بذارید و به اونها هم پیشنهاد کنید از سایت ما دیدن کنند.

 

سیر تا پیاز جایزه بوکر: بحث‌ها، کشمکش‌ها و عواقب برنده شدن

آذر 10, 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *