بیوگرافی

تصویر نویسنده

جیم کری

جیم کری، کمدین، تهیه کننده و نویسنده اهل کانادا است که در تاریخ ۱۷ ژانویه سال ۱۹۶۲ متولد شد. از او به عنوان یکی از ماندگارترین و هنرمند ترین بازیگران کمدی در تاریخ سینما یاد می شود. . او تاکنون ۲ بار برندهٔ جایزهٔ گلدن گلوب برای فیلم‌های نمایش ترومن و مرد روی ماه شده‌است.

زندگی شخصی :

پدر وی نوازنده ساکسیفون بود و به همین دلیل از کودکی درفضاهای هنری و تئاتر قرار گرفت. تا سن ۱۹ سالگی ساکن تورنتو بود و بعد از مدت‌ها کارگری و ترک تحصیل به دلیل بی‌کاری پدر، سرانجام در سال ۱۹۸۱ به آمریکا مهاجرت کرد و ساکن لس آنجلس شد.

علی رقم هنر بی اندازه ی جیم کری در طنزپردازی و استندآپ کمدی، وی از بیماری افسردگی رنج می برد و سال هاست از هیچ گونه ماده غذایی محرک از جمله قهوه استفاده نمی کند.

زندگی شخصی جیم کری خالی از حاشیه نبوده و تاکنون دو بار ازدواج کرده است. حتی یکبار به اتهام نقش داشتن در خودکشی نامزد سابقش به دردسر افتاد و باعث ایجاد حواشی زیادی برای او شد.

افتخارات و دستاورد های جیم کری :

حضور جیم کری در مناسبت‌ ها و مراسم مختلف از جمله جشنواره گلدن گلوب همواره مورد استقبال همگان قرار گرفته و او در هر شرایطی می تواند حضار را به خنده وا دارد و طنازی کند. یکی از مورد توجه ترین مهارت های جیم کری، تقلید از رفتار بازیگران و هنرمندان معروف از جمله جک نیکلسون است.

جیم کری نخستین تجربه بازیگری خود را به محض ورود به لس آنجلس در سال ۱۹۸۱ با فیلم Rubberface داشت و بعد از آن حضور پر رنگی در آثار برجسته سینمای هالیوود از جمله فیلم های ماسک، بتمن برای همیشه، سرود کریسمس و سونیک داشته است.

نکته جالب توجه آن است که در مدت ۱۰ سال اول فعالیتش، وی هیچ دستاورد بزرگی در سینما کسب نکرد و به شهرت نرسید. شخصیت ماسک شاید مشهور ترین کاراکتری است که دنیای سینما با جیم کری می شناسد و برای اولین بار او را به مقام نامزدی جایزه گلدن گلوب رساند.

کری برای دو بازی درخشان خود در فیلم های مرد روی ماه ساخته سال ۱۹۹۹ و نمایش ترومن ساخته سال ۱۹۹۸ جایزه گلدن گلوب را دریافت کرده است.

علی رقم نقش آفرینی های متعدد در فیلم، سریال و نمایشنامه های بزرگ، جیم کری هرگز نتوانسته نامزد جایزه اسکار شود و این موضوع یکی از نکات جذاب در زندگی وی است.

نویسندگی و حضور موفق در این عرصه :

خاطرات و شایعات، نام کتابی است که جیم کری با همکاری دانا واچون نوشته و به موضوعات آخرالزمانی میپردازد. این کتاب به نوعی روایتگر داستان زندگی نویسنده است و یک شخصیت ضد قهرمان با بیماری افسردگی در آن وجود دارد.  جیم کری بازیگر با سابقه و کمدین سرشناس  هالیوود که علاقه مندان زیادی در سینما دارد, این بار ماسک بازیگری را کنار گذاشته, قلم به دست گرفته است و رمانی  با عنوان جیم کری خاطرات و شایعات را طی یک همکاری طولانی مدت با دانا واچون نویسنده به تحریر درآورده است. رمان تلفیقی است از اتوبیوگرافی, که با ژانر فانتزی و تخیلی ترکیب شده است و با سبکی آخرالزمانی به پایان رسیده است. بی شک اگر از طرفداران جیم کری و بازی های درخشان او هستید خواندن کتاب جیم کری خاطرات و شایعات برای شما لذت بخش است. این کتاب ابعاد تازه ای از شخصیت این ستاره سینمای هالیوود را برای خوانندگان آشکار میکند. رمان پس از انتشار با استقبال خوبی روبرو شد و در لیست پرفروش ترین های نیویورک تایمز نیز قرار گرفت. این کتاب با ترجمه سرکار خانم فائزه ادب به فارسی ترجمه شده است و در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

حضور شخصیت های محبوب از جمله نیکلاس کیج در این کتاب از دیگر نکات جالب توجهی است که خواننده را به خود جذب می کند.

یکی از عجیب ترین نقطه نظراتی که کری در مورد کتابش بیان کرده است به روحیه‌ی حساس و جهان بینی وسیع او اشاره می کند.

جیم کری در بخشی از مصاحبه اش با نیویورک تایمز می‌گوید :

پایان جهان است و ما کتاب کاملی برای آن داریم....

پایان تمدن نیست؛ فقط پایان یک دنیاست